سه شنبه, 07 دی 1395 ساعت 05:02

متفکران خلاق جلوتر از زمان خود مي‌انديشيدند/ آینده را خلق کنید

 

متفکران خلاقي که جلوتر از جامعه و زمان خودشان مي‌انديشيدند، خلق آینده را بهترين راه براي پيش‌بيني آینده می‌دانند.

يکي از ساده‌ترين راه‌ها براي اين‌که احمق و ساده‌لوح به نظر برسيد، اين است که آينده را پيش‌بيني کنيد. کافي است از کساني در اين مورد سوال کنيد که مي‌گفتند «خريد اينترنتي» يک مد زودگذر و موقتي است! يا قبل از اين‌که آيفون هشت سال پيش وارد بازار شود، چند نفر (علاوه بر استيو جابز) حدس مي‌زدند که اپليکيشن‌هاي موبايلي به يک صنعت 35 ميليارد دلاري تبديل خواهند شد؟! 

اما وقتي استيو کيس، پيتر دايمنديس، ايستر دايسون و ديگر متفکران خلاقي که جلوتر از جامعه و زمان خودشان مي‌انديشيدند، افکار خود را درباره آينده کارآفريني ارائه می‌دهند، گوش نکردن به حرفشان عين حماقت است. چه موافق اين عده باشيد و چه مخالف پروپاقرصشان، فقط يک روش مطمئن براي دانستن اين‌که بالاخره در آينده چه اتفاقي مي‌افتد، وجود دارد. پيتر دراکر که از بزرگان علم مديريت است، مي‌گويد: بهترين راه براي پيش‌بيني آينده اين است که آن را خلق کنيد. به گفته استيو کيس، يکي از پايه‌گذاران Aol در آينده کارآفريني بيشتر شبيه يک ورزش تيمي‌ خواهد بود. او کارآفرين، بازرگان و مدير عامل اجرايي اهل ايالات متحده آمريکاست، که در سال 1983 Aol را تاسيس کرد. او در مصاحبه‌اي که اخيرا انجام شده است، درباره شيوه‌هاي موفقيت در موج جديد نوآوري مي‌گويد.

آينده کارآفريني را چطور ميبينيد؟ 

فکر کنم جواب اين سوال خيلي واضح باشد. در 25 سال گذشته يا بيشتر، نوآوريهاي بسياري در بخشهاي مختلف زندگي ما به وجود آمده است؛ اينکه چطور اطلاعات کسب کنيم، چطور ارتباط برقرار کنيم و چطور خريد کنيم. اما در 25 سال آينده به همين اندازه يا حتي بيشتر، نوآوريهاي مهميدر بخشهاي مهم زندگيمان به وجود خواهد آمد؛ اينکه چطور سالم و تندرست بمانيم، چطور بياموزيم و درس بخوانيم و چطور منابع مختلف انرژي را مصرف کنيم. بخشهاي اصلي زندگي ما از نظر اقتصادي نيز واقعا داراي اهميت هستند. اين همانجايي است که موج بعدي نوآوري در مسير آن حرکت ميکند و به آن سمت و سو ميرود. 

در آينده نوآورها با چه چالشهايي روبهرو خواهند بود؟ 

کارآفرينهاي مختلفي وجود دارند که در زمينههاي مختلف فعاليت ميکنند. بنابراين کليگويي در اين زمينه خيلي مشکل است، اما کار با داشتن يک محصول خوب شروع ميشود و موضوع مهم بعدي اين است که چطور يک تيم را کنار هم جمع کنيم، ايده را بگيريم و آن را تبديل به يک محصول کنيم و سپس اين محصول را براي ايجاد يک بيزينس پايدار مورد بررسي قرار دهيم. من فکر ميکنم چالشهاي نسبتا پيچيده و منحصربهفردي بر سر راه موج بعدي کارآفريني که در حال ايجاد تحول در زمينه بهداشت و آموزش هستند، وجود خواهد داشت. بنابراين در آينده کارآفريني به درجه بالاتري از سعي و پشتکار نياز دارد. علاوه بر اين شما نياز داريد با ساير شرکتها و موسسات نيز وارد تعامل و ارتباط شويد و در عين حال بايد سياستهايتان را با دولت تنظيم کنيد. فرصتها مهم هستند، ولي کارآفرينها در آينده به مهارتهاي مختلفي نياز خواهند داشت. بعضي از عوامل مربوط به راهاندازي يک بيزينس موفق ازجمله مصرفکننده، محصول و شور و اشتياق و انگيزه ثابت ميماند، اما عوامل جديد ديگري همچون روند همکاريها، سياستها و پشتکار کارآفرين اهميت بيشتري پيدا خواهند کرد. مدلي کارآفريني که مربوط به آخرين موج نوآوري ميشد و بهويژه مناسب شرکتهايي بود که روي طراحي و توليد اپليکيشنهاي مختلف کار ميکردند، اين بود که شما اپليکيشن خود را به بازار عرضه ميکنيد و بررسي ميکنيد تا ببينيد آيا اين اپليکيشن در طول يک سال بعد از ورود به بازار مورد استقبال مصرفکنندگان قرار ميگيرد يا خير. اگر مورد استقبال قرار گرفت، روي آن سرمايهگذاري ميکنيد و در غير اين صورت سراغ طرح و برنامه ديگري ميرويد. شما در اين حالت عکسالعمل يا واکنش آن لحظه بازار را دريافت خواهيد کرد. در موج بعدي قرار است اين فرايند زمان بيشتري طول بکشد تا اثرگذارتر باشد. 

چرا تصور ميکنيد چالشهاي پيچيدهتري در راه است و چرا اپليکيشنها بيشتر خواهند شد؟ 

اپليکيشنهاي بيشتري به وجود خواهد آمد. برخي از آنها به کار خود ادامه ميدهند، بنابراين اگر به فکر طراحي اپليکيشن جديدي هستيد، ميتوانيد روي آن تمرکز کنيد. خيلي از افراد اين کار را ميکنند. اما به نظر من گروههاي ديگري از شرکتها و نوآوريها در آينده به وجود خواهند آمد که نياز به استراتژيهاي متفاوتي دارند. 

شما گفتيد در آينده کارآفرينها کمتر ميتوانند به صورت انفرادي جلو بروند، چرا؟

قطعا کارآفرينهايي وجود خواهند داشت که ميتوانند کارشان را بهتنهايي جلو ببرند، اما درحقيقت کارآفريني يک ورزش گروهي است. يک نفر بهتنهايي ميتواند کارهاي زيادي انجام دهد، اما اينکه ما واقعا چطور ميتوانيم تاثيرگذاري زيادي داشته باشيم، به اين مسئله برميگردد که چطور ميتوانيم تيم يا گروه خودمان را براي به دست آوردن نيروي بيشتر و اثرگذاري بزرگتر انتخاب کنيم. 

اگرچه کارآفرينهاي برجسته و مشهوري مثل استيو جابز وجود دارند که بهحق توجه زيادي هم به اين موضوع داشتند، اما موفقيتهاي واقعي از طريق کار تيمي به وجود خواهد آمد. بنابراين ميتوان نتيجه گرفت که اين مسئله يک فاکتور قابل استناد براي دستيابي به موفقيتهاي بزرگتري در زمينه کارآفريني است و به نظر من حتي اين مسئله يک فاکتور مهم و قابل استناد براي موج بعدي نوآوري خواهد بود. اينکه چطور شيوه درسآموزي کودکان را در مدارس عوض کنيم، کاري پيچيده است و به فاکتورهاي مختلفي وابسته است. نميشود فقط پشت ميز بنشينيد و چنين تغييراتي را ايجاد کنيد، بلکه به يک تيم نياز داريد. 

بهترين توصيه شما براي کارآفرينهاي آينده چيست؟

مطمئن باشيد که شما مسئله بزرگي را کشف کرديد که نيازمند حل شدن است يا فرصتي را به دست آورديد که بايد از آن استفاده کنيد و در اين مسير حرکت کنيد. قصد ندارم به کارآفرينهايي که طرحهاي کوچکتري را براي اجرا انتخاب کردند، بياحتراميکنم، اما همه کارآفرينها را به زياد تلاش کردن تشويق ميکنم. قطعا اين افراد با مشکلات سختتري مواجه خواهند شد، ولي فکر ميکنم امروز مسائل مهمتري وجود دارد؛ مسائلي که فرصتهاي بيشتري خلق ميکنند. و در پايان بايد بگويم که همه شما داراي اين پتانسيل هستيد که يک کسب وکار مهم با اثرگذاري مثبت بر زندگي ميليونها انساني به وجود بياوريد که در اين دنيا زندگي ميکنند. پس زمان بيشتري را صرف اين کار کنيد و آخرين منظره خود را از آن کار بسازيد و بدانيد بهتنهايي نميتوانيد همه کار را جلو ببريد، بلکه براي انجام آن نيازمند تشکيل يک تيم حرفهاي و مشارکت استراتژيک هستيد. اگر اين کار را با موفقيت انجام دهيد، پس اين توانايي را خواهيد داشت که يک شرکت بزرگ داشته باشيد و به آن افتخار کنيد؛ شرکتي که ميتواند در جامعهاي که در آن زندگي ميکنيد، اثرگذاري زيادي داشته باشد.„

خواندن 951 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
div>