• info@bpp-co.com

  • شماره تماس : 38762230-051

  • ساعت کاری :7:30 صبح تا 15:30 بعدظهر

بلاگ

مطالب بلاگ...

ایجاد ساختار‌های سه بعدی، با الهام از مرجان‌های دریایی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

پژوهشگران دانشگاه کمبریج با همکاری محققانی از دانشگاه کالیفرنیا موفق به ایجاد ساختار‌های سه بعدی، با الهام از مرجان‌های دریایی، شدند. نتایج این پروژه مسیر‌های تازه‌ای به سوی تولید زیست‌مواد الهام گرفته شده از طبیعت باز می‌کند.

در اقیانوس‌ها، مرجان‌ها و جلبک‌ها یک رابطه هم‌زیستی پیچیده دارند. مرجان‌ها به‌عنوان میزبان جلبک‌ها بوده در حالی که جلبک‌ها نیز مسئول تامین مواد قندی مورد نیاز مرجان‌ها هستند که این کار با فتوسنتز انجام می‌شود. با این کار یکی از متنوع‌ترین و پربارترین اکوسیستم‌های موجود در کره‌زمین، یعنی صخره‌های مرجانی شکل می‌گیرد.

ماری کوری از محققان این پروژه می‌گوید: «ما در آزمایشگاه به دنبال تقلید از طبیعت هستیم تا از آن‌ها برای مقاصد تجاری استفاده کنیم.»

ساختار‌های سه بعدی

این گروه تحقیقاتی با استفاده از چاپ سه بعدی اقدام به تولید ساختار‌های مرجانی چاپی کردند و از آن‌ها به‌عنوان محل رشد جلبک‌ها استفاده نمودند. این گروه، انواع مختلفی از میکروجلبک‌ها را مورد آزمایش قرار داده و دریافتند که سرعت رشد در این محیط‌ها ۱۰۰ برابر بیشتر از روش‌های استاندارد است.

سیلویا ویکنولینی می‌گوید: «ما بافت مرجانی مصنوعی را با استفاده از ژل پلیمری و هیدروژل تقویت شده با نانومواد سلولزی ساختیم. با این کار خواص نوری مرجان‌های زنده را تقلید کردیم. سلولز یکی از زیست‌مواد فراوان در طبیعت است که پراش نور خوبی داشته و می‌توان از آن برای فتوسنتز جلبک‌ها استفاده نمود.»

این گروه از یک روش تصویربرداری موسوم به توموگرافی نوری انسجامی برای بررسی مرجان‌ها استفاده کرده و از نتایج آن به‌عنوان مدل برای چاپ سه بعدی استفاده کردند. این مرجان‌های چاپ شده از نظر سختاری شبیه به مرجان‌های طبیعی بوده و خواص جذب نوری آن‌ها را تقلید می‌کنند؛ در نتیجه می‌توان از آن‌ها به‌عنوان یک میکرومحیط مصنوعی برای رشد میکروجلبک‌ها استفاده کرد.

این گروه تحقیقاتی شرکتی به نام مانتاز را تاسیس کرده‌اند تا از این روش چاپ برای تولید مرجان و در نهایت تولید جلبک استفاده کردند. آن‌ها امیدوارند که این روش مقیاس‌پذیر باشد.

منبع: دانشجو

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آزمایشگاه بسپار پایش پارس

شرکت فنی مهندسی بسپار پایش پارس با داشتن پرسنل، همکاران و مشاوران متخصص از اعضای هیأت علمی دانشگاه فردوسی از جمله اساتید برجسته و مجرب پلیمر و شیمی قادر به ارائه انواع خدمات فنی و مهندسی، مشاوره،
آماده­سازی نمونه و آزمون در حوزه پلیمر در سراسر کشور می­باشد. این شرکت مفتخر به دریافت پروانه فنی مهندسی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به شماره 120/1599207، گردیده است.

بسپار پایش پارس

چه کسی آنلاین است ؟

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آدرس

آدرس :خراسان رضوی ، مشهد ، دانشگاه فردوسی

شماره تماس :

051-38762230 _051-38769230

فکس:

 021-42695868     

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصویر

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای سایت بسپار پایش پارس در خبرنامه سایت عضو شوید .
ثبت