نماینده انحصاری فروش افزودنی‌های آنتی‌باکتریال، ضد قارچ و ضد جلبک در مشهد

پلیمرها به صورت گسترده در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند به طوری که تقریباً در بسیاری از ابزارها، تجهیزات و لوازمی که بشر در زندگی خود با آن سر و کار دارد می‌توان ردپایی از آن‌ها را یافت. امروزه به دلیل کاربرد گسترده پلیمرها در حوزه‌‌های مختلف علمی، تکنولوژی و صنعت، از مصارف اولیه گرفته تا پلیمرهای زیستی و پلیمرهای درمانی، اهمیت آن‌ها بسیار برجسته‌تر شده است.

با توجه به گستردگی استفاده از پلیمرها، استفاده از افزودنی‌های مختلف به منظور افزایش کارایی محصولات پلیمری برای مصارف عمومی، صنعتی و پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله افزودنی‌هایی که می‌توانند در صنایع تولید محصولات پلیمری بالأخص در حوزه‌ی سلامت تحول چشمگیری ایجاد کنند، افزودنی‌های ضدباکتری، ضدجلبک و ضدمیکروب‌ هستند.

در سال­های اخیر تولید محصولات آنتی باکتریال موضوع بسیاری از تحقیقات بوده‌ است. همان طور که تحقیقات پزشکی نشان داده است باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌های موجود بر روی سطوح مختلف می‌تواند منجر به بروز بیماری­های مختلف و حتی مرگ انسان شود. این میکروارگانیسم‌ها می‌تواند باعث عطسه، سرفه و همچنین بیماری‌های عمده تنفسی شوند. وسایل و سطوح به طور موقت به وسیله‌ی مواد ضد عفونی کننده، استرلیزه می‌شوند اما با این حال فضا برای رشد این میکروارگانیسم­‌ها همچنان مستعد است به همین دلیل تولید محصولات بادوام و موثر ضد میکروب، باکتری و قارچ در دستور کار بسیاری از شرکت­‌های بزرگ دنیا قرار گرفته است. این نیاز امروزه با توسعه پاتوژن‌های مقاوم در برابر دارو به امری ضروری تبدیل شده است. یکی از را‌ه‌های دستیابی به محصولات ضدمیکروب مقاوم، استفاده از افزودنی‌های (مستربچ) آنتی‌باکتریال در رنگ، پوشش و پلیمر‌های مصرفی است که اغلب در تماس با انسان می‌باشند. مکانیسم عملکرد این مواد به این صورت است که پس از تماس با میکروارگانیسم، به دیواره‌ی آن نفوذ می‌کنند و با تخریب سیتوپلاسم منجر به از بین رفتن آن می‌شوند.

مستربچ‌های آنتی‌باکتریال

افزودنی‌هایی هستند که در حین تولید قطعات پلیمری و پلاستیکی به مواد خام اضافه می شوند تا در نهایت، محصول تولیدی به صورت کامل آنتی باکتریال شود. در این حالت سطح تمامی قطعات ضد میکروب و ضد باکتری شده و محصول تولیدی کاملا بهداشتی خواهد بود. افزودن این مستربچ به مواد خام اولیه موجب حصول خاصیت آنتی میکروبیال عالی، بدون تغییر رنگ و یا تضعیف خواص مکانیکی در محصول نهایی می‌شود. این مستربچ‌ها امکان پراکنش کامل و عدم تغییر مطلق در اندازه ذره را در فرایند تولید مستربچ فراهم می‌کند. به همین دلیل محتوی مواد ضدمیکروب این مستربچ‌ها با کلیه مواد پلاستیکی تا حد عالی ممزوج شده و خاصیت ضدمیکروبی کامل به آنها می‌بخشد.

این مواد به صورت گرانول با پایه‌های مختلف پلاستیکی شامل PP, HDPE, LDPE, PS, PC, PET, ABS بر اساس نیاز و محدودیت‌های صنایع مرتبط و مصرف کننده، طراحی، تولید و عرضه میی‌شوند. استفاده از درصدهای بسیار کم این گرانول‌ها (بین 2 تا 5 درصد وزنی) در فرآیند اختلاط و شکل‌دهی مواد پلاستیکی منجر به ایجاد قطعات و سازه‌هایی با خاصیت آنتی‌‌باکتریال واقعی و کامل خواهد شد.

زمینه‌های کاربردی مستربچ‌های آنتی‌باکتریال

 • الیاف و صنایع نساجی
 • صنایع بسته بندی غذایی و دارویی
 • کفپوش های پلیمری
 • محصولات صنایع پلاستیک
 • الیاف پلی الفینی (استر، پروپیلن)
 • ظروف و لوازم خانگی و آشپزخانه
 • مخازن نگهدارنده آب
 • لوازم و تجهیزات پزشکی
 • و هر صنعتی که در آن پلیمرها و پلاستیک ها نقشی ایفا می کنند.

ویژگی‌های متمایز‌کننده‌ی مستربچ‌های آنتی‌باکتریال

مستربچ‌های آنتی‌باکتریال مذکور علیرغم داشتن کیفیت بالاتر، دارای قیمت کمتری نسبت به انواع مشابه خارجی و داخلی موجود در بازار می‌باشد. از دیگر مزیت‌های این مستربچ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاملا شفاف بوده و هیچ رنگی به زمینه پلیمری نمیی‌دهد به طوری که رنگ طبیعی محصول کاملاً حفظ میی‌شود. بر همین اساس به راحتی در پلاستیک‌های شفاف در ضخامت‌های متنوعی به کار برده می‌شوند.
 • هیچ اثری بر روی خواص مکانیکی محصول پلاستیکی نهایی نمی‌گذارند.
 • در کلیه فرایندهای شکل‌دهی پلاستیک‌ها اعم از تزریق، اکستروژن، قالبگیری بادی، فیلم و الیاف به راحتی قابل استفاده بوده و در شرایط فرایند و تنظیمات عادی دستگاه‌ها هیچ‌گونه تغییری بوجود نمی‌آورند.
 • از مکانیزم‌های مختلفی برای میکروب‌کشی به طور همزمان استفاده می‌کند به طوری که باعث می‌شود در همه شرایط محیطی مانند رطوبت زیاد، محیط‌های خشک، فضاهای تاریک و محیط‌های پرگرد و خاک قابل استفاده باشند.
 • در مقابل انواع طیف گسترده ای از باکتری‌ها و قارچ‌ها عملکرد مؤثری را از خود نشان می‌دهد.
 • از ماندگاری بسیار بالا در مواد و قطعات پلاستیکی برخوردار است.

مستربچ‌های بهداشتی

این مستربچ‌ها در سه دسته آنتی‌باکتریال، ضدقارچ و ضد جلبک عرضه می‌شود که حاوی نانو ذرات بایوسید (کشنده میکروارگانیسم) با یک ترکیب کاملاً جدید بر پایه نانوذرات اکسید فلزی می‌باشند و با استفاده از یک تکنیک اختصاصی که امکان پراکندگی کامل و عدم تغییر مطلق در اندازه ذره را در فرایند تولید مستربچ فراهم می‌کند تولید می‌شوند. به همین دلیل محتوی مواد ضدمیکروب این مستربچ‌ها با مواد پلاستیکی تا حد عالی ممزوج شده و خاصیت ضدمیکروبی کامل به آن‌ها می‌بخشد.

مکانیزم و کارکرد مستربچ‌های آنتی باکتریال:

فرایند ایجاد خاصیت ضد‌باکتری (و همچنین ضد میکروب، ویروس قارچ و جلبک) در انواع پلیمرها بدین صورت انجام می‌پذیرد که ابتدا طی عملیاتی با استفاده از افزودنی‌های مورد نظر، خواص ضدباکتری در گرانول‌های پلیمری اعمال می‌شود و در قالب مستربچ آماده‌ی مصرف می‌شوند. سپس مستربچ‌ ضدباکتری به اندازه‌ی 2 تا 5 درصد وزنی گرانول مصرفی، به آن اضافه می‌شود و به صورت یکنواخت با هم مخلوط می‌شوند. در نهایت گرانول‌های حاصل آماده‌ی تولید محصول آنتی‌باکتریال خواهند بود. درصد افزودن مستربچ به عوامل مختلفی نظیر کیفیت افزودنی، غلظت افزودنی و ضخامت و شکل محصول تولیدی بستگی دارد.

شرکت دانش بنیان بسپار پایش پارس به عنوان نماینده انحصاری فروش افزودنی‌های آنتی‌باکتریال، ضد قارچ و ضد جلبک در مشهد بوده و در خدمت تولیدکنندگان محترم می‌باشد. برای ایجاد خواص ضد میکروارگانیسمی در این محصولات از ترکیبات معدنی و نانوذرات اکسید فلزی استفاده شده است که از جمله مزایای این افزودنی‌ها می‌توان به ماندگاری بالا، دوست‌دار محیط زیست بودن و قدرت بالای عملکردی آن‌ها اشاره کرد. اعمال این افزودنی‌ها در انواع رنگ‌ها و پلیمرها برای استفاده در کاربرد‌های مختلف امکان‌پذیر است. در این راستا این محصولات موفق به دریافت تأییدیه‌های مختلف عملکرد و سلامت محصول از مراکز مختلف از جمله انستیتو پاستور، آزمایشگاه تخصصی ویرومد و دانشگاه تربیت مدرس شده است.

قیمت‌های محصولات:

جنس مستربچ‌های مورد استفاده در هر محصول عمدتاً از جنس مواد خام مصرفی در تولید آن محصول می‌باشد. مشتری یا صنعت مورد نظر به میزانی که احتیاج دارد از مواد خام خود برای ما ارسال می‌کند و ما با انجام فرآیندهای مختلف گرانول یا پودر مورد نظر را تبدیل به مستربچ‌های آنتی باکتریال، ضد قارچ و ضد جلبک نموده و تقدیم حضور مشتریان گرامی می‌نماییم.