پژوهشگران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس با طراحی و ساخت پرینترهای سه‌بعدی صنعتی، ایران را در میان شش کشور دارنده دانش فنی این محصول قرار دادند.

امیرحسین محمودی، مجری طرح با بیان اینکه این شرکت دانش‌بنیان با حضور جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در پارک فناوری پردیس آغاز کرد، گفت: طراحی و تولید پرینترهای سه‌بعدی از زمینه‌های فعالیت ما به شمار می‌رود که در این راستا موفق به ساخت پرینتر سه‌بعدی صنعتی از نوع SLS شدیم.

وی با بیان اینکه این پرینترها با “پودر” و لیزر” کار می‌کنند، ادامه داد: این پرینتر قابلیت کالیبره شدن برای “پلی‌آمید” با استحکام مکانیکی بالا را دارد، ضمن آنکه امکان تغییر تنظیمات برای کاربران دانشگاهی در آن پیش‌بینی شده است.

محمودی تولید قطعات نهایی در تیراژ کم و بدون نیاز به قالب‌سازی را از دیگر مزایای این دستگاه عنوان کرد و یادآور شد: پرینتر عرضه شده در این تحقیقات برای صنایعی که به دلیل تحریم‌ها در تامین قطعات با مشکل مواجه هستند و یا به دنبال کاهش قیمت تمام‌شده قطعات یدکی هستند، بسیار کارآمد خواهد بود.

مجری این طرح با تاکید بر اینکه دستگاه ساخته‌شده قابلیت تنظیم بر روی مواد مختلف پلیمری و کامپوزیتی را دارد، یادآور شد: این دستگاه به صورت بسته کامل همراه با ۱۵ تجهیز جانبی به مشتریان تحویل داده می‌شود.

این محقق، قیمت رقابتی با نمونه‌های خارجی و در دسترس بودن خدمات پس از فروش را از دیگر مزایای این پرینتر نام برد و اظهار کرد: دستگاه پرینتر سه بعدی صنعتی ساخته شده نصف قیمت مشابه خارجی و با همان کیفیت است.

محمودی تاکید کرد: این فناوری در اختیار شش کشور دنیا است که ایران یکی از این کشورها به شمار می‌رود.

منبع: ایسنا
بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *