در بسیاری از نقاط جهان، به خصوص کشورهای در حال توسعه، مردم با استفاده از رنگ سفید برای پوشش سقف و با استفاده از انعکاس نور خورشید آن را خنک تر نگه دارند. این یک رویه که از آن تحت عنوان خنک کننده تابشی غیر فعال نام برده می شود با استفاده از یک پوشش پلیمری جدید می تواند موثرتر از همیشه، عمل کند.

مشکل رنگ‌های سفید معمول این است که معمولا حاوی رنگدانه هایی است که نور ماوراء بنفش را جذب و در بازتاب طول موج های بیشتر خورشیدی، خیلی خوب عمل نمی کنند. پوشش پلیمری توسعه داده شده توسط تیم تحقیقاتی در دانشگاه کلمبیا از مواد متخلخل کننده منحصر بفرد و حبابهای هوا در عوض استفاده از این رنگ دانه ها، بهره می برد.

این قابلیت از طریق ترکیب پلیمر، حلال و آب، حاصل شده و می تواند به روی هر سطحی که قرار است خنک بماند مثل سقف، دیوار بیرونی ساختمان، مخزن آب و یا هر چیز دیگری به کار رفته شود. با تبخیر حلال آب در قالب قطرات کوچک درون پلیمر، به آن شکل می دهد و هنگامی که آب نیز خود تبخیر می شود، پوشش پلیمری حاضر حاوی تعداد زیادی از حفره های هوای میکروسکوپی بوده که باعث می شود رنگ آن پلیمر روشن به نظر برسد. نتایج این تحقیق در مقاله ای است که اخیرا در مجله Science منتشر شده است، ارائه شده است.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *