بسپار پایش پارس: تشخیص هیدروژن به هر روش، چالشی جدی است زیرا این گاز نامرئی و بی بو است، و در عین حال بسیار فرار و قابل اشتعال و تنها ۴ درصد هیدروژن در هوا برای شعله ور شدن آن کافی است. به همین دلیل برای اینکه اتومبیل های هیدروژنی و زیرساخت های مرتبط با آن از امنیت کافی برخوردار باشند، بایستی بتوانیم مقادیر بسیار جزئی هیدروژن در هوا را شناسایی کنیم و سنسورهایی با عملکرد فوث سریع، بایستی هرگونه نشتی را قبل از آتش سوزی، شناساسی کنند.

محققان دانشگاه صنعتی چالمرز، سوئد، با همکاری دانشکده فنی دانمارک و دانشگاه ورشو، سنسورهای هیدروژن فوق سریعی را توسعه داده اند که می تواند اهداف عملکردی مورد نیاز برای استفاده در وسایل نقلیه هیدروژنی آینده را تامین کند.

در مقاله منتشر شده در نشریه Nature Materials، تیم محقق، مفهوم نانومواد هیبرید فلزی- پلیمری را ارائه می دهد که در آن پوشش پلیمری، انرژی فعال سازی برای انتقال هیدروژن به داخل و خارج نانوذرات پلاسمونی را کاهش می دهد و در عین حال مقاومت غیر فعال سازی از طریق یک غشای پلیمری دو طرفه، فراهم می شود.

سنسور بر پایه یک پدیده نوری – پلاسمون کار می کند و با روشن شدن نانوذرات فلزی، نور قابل تولید می شود. لذا با تغییر مقدار هیدروژن در محیط، حسگر به سادگی تغییر رنگ می دهد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *