بسپار پایش پارس: محققان دانشگاه علم و صنعت در عربستان برچسب الکترونیکی با نام «پوست دریایی» را به کمک فناوری نانو طرحی کرده‌اند که یک برچسب بسیار نازک، منعطف و بسیار سبک از جنس پلیمر است و مدار‌های الکترونیک روی آن تعبیه شده است. این مدار‌ها می‌توانند حرکات و رفتار‌های حیوانات و همچنین سلامتی محیط طبیعت را ردیابی کند.

این برچسب‌ها کاملا غیرقابل نفوذ هستند و به هر حیوانی از جمله آبزیان می‌تواند بدون اینکه آسیبی به بدن حیوان بزند، شبیه به گردنبند یا دم‌بند بچسبد و به طور مثال به همراه آبزیان به عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها برود و از جا‌هایی که تا به حال پای انسان‌ها نرسیده است، اطلاعات جمع‌آوری کند.

 

محققان می‌گویند: این سیستم حتی می‌تواند به همراه آبزیان به عمق دو کیلومتری آب برود و به اطلاعاتی دسترسی پیدا کند که تا به حال کسی به آن‌ها دست نیافته است. این برچسب‌ها می‌توانند یک سری اطلاعات محیطی نظیر درجه حرارت و شوری آب، میزان اکسیژن و دی‌اکسید کربن محیط اطراف و موقعیت دقیق جغرافیایی را نیز جمع‌آوری کنند.

به گفته محققان، این برچسب‌ها آنقدر منعطف و دوام دارند که به راحتی می‌توانند روی پوست ماهی‌هایی مثل قزل‌آلا و ماهی‌های قرمز بچسبند و ضمن حرکت با آنها، اطلاعات‌شان را ثبت کنند.

منبع: دانشجو

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *