محققان دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با سنتز نانو کامپوزیت های پلیمری زیست تخریب‌پذیر روشی را برای کاهش تبخیر در گیاهان زراعی و زینتی ابداع کردند.

به گزارش دانشگاه صنعتی امیرکبیر، «رضا خسروی زنجانی» دانشجوی دکتری نانو تکنولوژی عنوان این طرح را «بررسی تاثیر نانو کامپوزیت‌های پلیمری بر پایه نانو ذرات در مدیریت تبخیر و تعرق گیاهان زینتی و زراعی» بیان کرد و گفت: با توجه به افزایش آلودگی و آلاینده‌های تهران و افزایش مرگ و میر ناشی از آن به دنبال راهکارهایی برای رفع این معضل بودیم که این طرح می تواند در تهران و سایر مناطق واجد هوای آلوده و برای انواع ریزگردها استفاده شود.

وی افزایش سطوح فضای سبز را از جمله راهکارهای حل این چالش نام برد و یادآور شد: از موانع گسترش فضای سبز نیاز آبی گیاهان است و در این طرح تلاش شد تا با سنتز نانو کامپوزیت و نانو ذرات گامی در جهت مدیریت تبخیر و تعرق گیاهان ارائه شود.

خسروی خاطرنشان کرد: با استفاده از نانو کامپوزیت‌های تولید شده، در بخش کنترل و کاهش مصرف آب در برنج بیش از ۸۰ درصد صرفه جویی شد. تلاش می شود اراضی غیر قابل نفوذ مانند جاده‌های آسفالتی بلا استفاده و رها شده در شمال کشور، با استفاده از این روش به زیر کشت برنج برود.

این طرح با همکاری مشترک پژوهشکده نانوفناوری و دانشکده شیمی و راهنمایی، مساعدت و تلاش مرحوم احمد موسوی شوشتری عضو هیات علمی پژوهشکده نانو فناوری و مجید عبدوس عضو هیات علمی و رییس دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر اجرایی و به نتیجه رسیده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *