محققان در سنگاپور در راستای تلاش‌ها برای مقابله با تهدید روزافزون مقاومت آنتی‌بیوتیکی باکتری‌ها، پلیمری ساختند که می‌تواند باکتری‌های مقاوم را از بین ببرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی «فیز»، پژوهشگران موسسه تحقیقاتی MIT در سنگاپور (SMART) و دانشگاه صنعتی نانیانگ (NTU) یک پلیمر ضد میکروبی طراحی کرده‌اند که می‌تواند باکتری‌هایی که در برابر آنتی‌بیوتیک‌های رایج مقاوم شده‌اند، مثل استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین را از بین ببرد. چنین دستاوردی می‌تواند راه را برای ابداع و ساخت داروهایی که باکتری‌ها سرعت پایین‌تری در مقاوم شدن در برابر آن‌ها دارند، هموار کرده و به جلوگیری از صدها هزار تلفات ناشی از مقاومت آنتی بیوتیکی در سال، کمک کند.

براساس گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی (WHO)، افزایش مقاومت باکتریایی در برابر داروهای ضد میکروبی با برجای گذاشتن دست‌کم ۷۰۰ هزار قربانی در سال، به یک نگرانی جدی در جهان تبدیل شده است. فقط در کشور آمریکا در هر ۱۵ دقیقه یک نفر در اثر ابتلا به بیماری‌ و عفونت‌های ناشی از باکتری‌های مقاوم به دارو جان خود را از دست می‌دهد.

اگرچه مدت‌هاست از آلفا-پپتیدها برای درمان باکتریهای مقاوم به دارو مانند استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) استفاده می‌شود، اما این مواد معمولا در داخل بدن ناپایدار و یا سمی هستند. بنابراین برای اولین بار محققان NTU و SMART استفاده از بتا-پپتیدها را برای مبارزه با این دست از باکتری‌ها در موجودات زنده آزمایش کردند.

ویژگی پلیمر جدید

پلیمر ابداع شده توسط این محققان به‌گونه‌ای طراحی شده که به آرامی در بدن تجزیه می‌شود و در نتیجه زمان بیشتری برای اثرگذاری در اختیار دارد. دیگر نکته حائز اهمیت در مورد این پلیمر در آن است که اثر سمی این ماده آنقدر ناچیز است که می‌توان از آن صرف‌نظر کرد.

اگرچه گام بعدی این تحقیق آزمایش پلیمر ساخته شده بر روی حیوانات آلوده به MRSA در مزارع پرورش خوک است، محققان هم‌زمان در حال انجام آماده‌سازی‌های لازم برای آزمایش این دارو بر روی انسان هستند.

جزئیات کامل این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.

منبع: ایرنا

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *