شرکت Lanxess فناوری و مواد جدیدی را عرضه کرده است که به ویژه در صنعت خودروسازی باعث کاهش قابل توجه وزن سازه های چند جزئی یکپارچه می شوند.

شرکت Lanxess از مواد کامپوزیت تقویت شده با فیبر (الیاف) بی نهایت موسوم به Tepex dynalite که تاثیر بسیار مهمی و قابل توجهی در موفقیت پروژه FuPro داشته است را به بازار ارایه کرد. از فناوری جدید شرکت Lanxess برای برای سبک سازی خودروها و وسایل نقلیه استفاده می شود.

پروژه FuPro که توسط وزارت آموزش و تحقیقات فدرال موسوم به BMBF انجام می شود در نمایشگاه تجاری بین المللی eMove 360 Europe موفق به اخذ جایزه طلایی Materialica در دسته”فناوری و سطح” شد. این نمایشگاه اروپایی، در شهر مونیخ آلمان برگزار گردید.

FuPro مخفف ” طراحی و توسعه برای سازه های چندجزیی کاربردی با پروفایل های توخالی پیچیده” است.

در سیستم ماژولار کامپوزیت در این پروژه که پژوهشی نوآورانه است، مقاطع توخالی فیبر کامپوزیت و ترکیبات حاصل از فرآیند قالبگیری تزریقی برای تشکیل ساختارهای چند جزیی کاملا یکپارچه ترکیب شدند.

صفحات آلی (ورق های ارگانیک) مورد استفاده در اینجا از محصول نیمه تمام Tepex dynalite 102-RG600 بر اساس الیاف شیشه ای روینگ و ماتریس پلی آمید 6 ساخته شده است.

شرکت Bond-Laminates از شرکتهای زیرمجموعه و تابعه Lanxess در بریلون  آلمان، این محصولات نیمه تمام کامپوزیت فیبر بسیار سبک و در عین حال بسیار مقاوم را تولید می کند.

جایزه Materialica پیشتر در سال های 2014 و 2017 برای محصولاتی ارائه شده بود که در آن از Tepex  به عنوان یک رهبر نوآوری استفاده شده است. در هر دو مورد، اکنون اجزای مربوطه در تولید سریالی محصولات به کار گرفته می شوند.

پروژه Eupro چیست؟

در پروژه Eupro یک تیم بین رشته ای از صنعت وعلوم، فناوری جدیدی تولید نموده اند که الیاف پیوسته را در پروفایل های توخالی وتهی کامپوزیت با صفحات آلی ترکیب شده با فلزدر سازه های تزریق شده یکپارچه می نماید. این پروژه شامل مووسسه مهندسی سبک وزن و فناوری پلیمر موسوم به ILK در دانشگاه فنی درسدن، شرکت های Brose Fahrzeugteile GmbH، Arburg، DITF Denkendorf، Elring Klinger، GK Concept و … می باشد.

هدف از پروژه تحقیقاتی Eupro توسعه و تجزیه یک فرآیند تولید در مقیاس بزرگ برای تولید سازه های چندجزئی از فیبر تقویت شده با پروفایل تو خالی، صفحات یا ورق آلی و اجزای قالبگیری تزریقی می باشد. هدف نهایی از این فرآیند نوین، دستیابی به سطحی از فرآیند، ادغام ساختاری و عملکردیست که بسیار فراتر از روش های کلاسیک به کاهش وزن قابل توجه در ساختار خودروکمک می کند.

طراحی سبک وزن یک فناوری کلیدی

طراحی سبک وزن، یک فناوری کلیدی است که یک پیش نیاز اساسی برای حمل و نقل کارآمد منابع است. روش های مهندسی چند جزیی کاملا یکپارچه، یعنی ترکیبی از پروفایل های توخالی و انعطاف پذیر و در عین حال سخت، عناصر ساختمانی مسطح و سازه های پیچیده، نوید تحقق سازه های سبک بسیار پایدار را می دهند.

علاوه بر این استفاده از فیبر شیشه تقویت شده موسوم به FRP به بهینه سازی اجزا یاری می رساند. ترموپلاستیک FRP برای کاربرد تولید انبوده در صنعت خودروسازی از پیش تعیین شده است، چرا که زمان تولید سیکل کمتر از یک دقیقه معمولا برای تولید قطعات به این وسیله حاصل می گردد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *