بله از دیدن عنوان این مطلب تعجب نکنید! دانشمندان سویسی بالاخره به آرزوی کیمیاگران جامه عمل پوشاندند و موفق شدند از پلاستیک و برخی فلزات دیگر، طلای فوق سبک 18 عیاری برای مصارف تزئینی بسازند!

طلای 18 عیار فوق سبک ساخته شده از پلاستیک! توسط دانشمندان دانشگاه ETH زوریخ ساخته شده، تا یکی از قدیمی ترین آرزوهای بشر محقق گردد.

از گذشته های بسیار دور، آرزوی هر کیمیاگری تولید طلا از مواد بی ارزش بود. اکنون دانشمندان دانشگاه ETH زوریخ توانسته اند به کمک پلاستیک، طلای سبک وزن ۱۸ عیار بسازند که خواص آن همانند طلای کاملا فلزی ۱۸ عیار بوده، ولی چگالی بسیار کمتری دارد. البته پیش از این که خوشحال بشوید، باید بگوییم که این طلای سبک وزن همچنان طلا بوده و این طور نیست که دانشمندان صرفا پلاستیک را به طلا تبدیل کرده باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه ساخت این دستاورد را مرور کنیم.

پیش از این که روش علمی آن را بررسی کنیم، کاربردهای طلای سبک وزن را بررسی خواهیم کرد. این نوع از طلا بیشتر در مصارف تزیینی مانند زیورآلات کاربرد دارد. زیرا طلای ۱۸ عیار استفاده شده فعلی، از آلیاژ های فلزی تشکیل شده که وزن آن را بسیار بالا برده و ممکن است چندان به مذاق بسیاری از مردم خوش نیاید.

طلای سبک وزن ۱۸ عیاری که دانشمندان دانشگاه ETH زوریخ ساخته اند، فلز های اضافی را با شبکه ای از پلاستیک جایگزین کرده و توانسته اند چگالی آن را از ۱۵ گرم بر سانتی متر مکعب به تنها ۱.۷ گرم بر سانیت متر مکعب برسانند.

مواد کلیدی برای این دستاورد، لاتکس های پلیمری و فیبرهای پروتئینی هستند.

محققین می گویند با نشاندن نانوکریستال های طلا در قالب دیسک روی ماتریکس پلاستیک، حفره های بسیار ریزی از هوا تولید کرده اند که چگالی و وزن آن را بسیار پایین می آورد. در زمان افتادن روی سطح، این طلای سبک وزن ۱۸ عیار، صدایی مانند پلاستیک از خود تولید می کند. با این حال محققین می گویند خواص ماده آن هیچ تفاوتی با طلای فلزی ندارد و حتی می توان سطح آن را مانند یک فلز معمولی جلا و صیقل دارد.

به دلیل سطح براق آن، این طلای سبک وزن ۱۸ عیار کاربرد بسیاری در صنایع جواهر سازی خواهد داشت.

همچنین محققین با تغییر در ساختار آن می توانند سختی های متفاوتی برای آن نیز تولید کنند. همچنین برای ذوب این طلا نیز دمای کمتری نیاز است و شکل ذرات نانو نیز به محققین این اجازه را می دهد تا طیف های رنگی متفاوتی برای آن تولید کنند.

فیلمی از این طلا 18 عیار فوق سبک را در ادامه مشاهده نمایید:

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *