شرکت Lanxess، متخصص در تولید انواع مواد پیشرفته پلیمری، یک گرید از پلی آمید6 را به عنوان ایده آل ترین ماده جهت تولید باک بنزین در موتورسیکلت ها ارایه کرده است.

معرفی گرید جدید پلی آمید 6 به عنوان ماده ایده آل تولید مخازن بنزین توسط شرکت Lanxess تولیدکننده پیشروی انواع مواد پلیمری پیشرفته، گام مهمی در کاهش هزینه ها در صنایع خودروسازی و ساخت موتورسیکلت است، ضمن اینکه مزایای بسیاری، به ویژه در حوزه محافظت و طراحی داراست.

موادی که برای ساخت مخازن بنزین موتورسیکلت به کار می روند می بایست از آزمونهای سختگیرانه سربلند خارج شوند و شرایط دشواری را برآورده نمایند، چرا که فقط رسوخ مقادیر ناچیزی سوخت از طریق دیواره این مخازن می تواند به یک فاجعه بیانجامد. بنابراین این مواد باید مقاومت بالایی داشته باشند و در عین حال انعطاف پذیری زیادی را نیز از خود نشان دهند، به خصوص در صورت وقوع تصادف و حوادث، وجود مقاومت و انعطاف پذیری برای این مواد الزامی است. ضمن اینکه انعطاف پذیری این مواد برای طراحی هندسه پیچیده مخازن نیز بسیار کاربرد دارند. آنها همچنین باید برای فرآیند قالبگیری بادی نیز مقرون به صرفه باشند.

برای ساخت مخزن موتورسیکلت های مدل های F 900 R و F 900 XR که در کارخانه BMW تولید شده اند، از مواد Durethan BC550Z 900116 DUSXBL استفاده شده است . این مخازن به لطف این ماده که تمامی شرایط لازم برای تولید باک یا مخزن بنزین را داراست، و توسط شرکت Lanxess عرضه شده است، ساخته می شوند.

PA6 تقویت و اصلاح شده برای قالبگیری بادی در دو پوسته نیم قالب قرار می گیرد و سپس با استفاده از جوشکاری صفحه داغ، این دو نیم پوسته را به هم متصل کرده و مخزن را تشکیل می دهد.

دکتر “کلاوس کوستر”، مدیر توسعه تجارت قالبگیری بادی در واحد بازرگانی مواد با کارایی بالا در شرکت Lanxess توضیح داد: ” مواد ما با توجه به نفوذپذیری آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا موسوم به EPA، در تولبدات ما، تمام استانداردهای محیط زیستی را رعایت می کند و می تواند از آزمون زیست محیطی نیز به سلامت بیرون آید.

وی می افزاید: ” از آنجا که پردازش در قالب بادی بسیار آسانست، حتا هندسه های پیچیده ترتولید شده برای مخازن نیز می توانند از نظر مقرون به صرفه بودن تولید شوند و هنگامی نوبت به فرآیند می رسد، این ماده بسیار سخت و انعطاف پذیر نقاط قوت خود را نشان می دهد. ”

در حال حاضر شرکت های BMW و Röchling Automotive Italia S.r.l در یک پروژه توسعه ای مشترک، به همراه Lanxess در حال تولید و توسعه این مخازن هستند.

راه حل تک لایه ای با پلی آمید 6 نسبت به مواد سازنده مخزن که قبلا مورد استفاده قرار می گرفت، دارای چندین مزیت است. انعطاف پذیری طراحی و پتانسیل ادغام این ماده در مقایسه با فلزات، مانند ورق فلز و آلومینیوم به طور قابل توجهی بالاترست. همچنین هزینه های کمتر، به دلیل قطعات کمتری که نیاز به خم و جوش دارند، از دیگر مزایای استفاده از این ماده پلیمری است. همچنین ماده پلیمری، در طول زمان برعکس فلز خورده نمی شوند.

در پلیمر Durethan BC550Z 900116 DUSXBL نسبت به سایر پلیمرها نظیر انواع گریدهای پلی اتیلن سنگین، قدرت نفوذ سوخت به پلاستیک به شکل قابل توجهی پایین ترست که از دیگر مزایای این گرید برای ساخت مخازن بنزین موتورها و اتومبیل هاست.

راه حل مخازن تک لایه با PA6 نسبت به سیستم های چند لایه که شامل یک لایه بسیار قطبی است، بسیار ارزانترست، چرا که در سیستم های چند لایه، معمولا از کوپلیمرهای الکل اتیلن وینیل به عنوان مانع نفوذ استفاده می شود که هزینه ها را به شدت افزایش می دهد.

کوستر در انتها می افزاید: “با فرآیند قالب گیری بادی، فقط هندسه های پیچیده تر تولید نمی شود ، بلکه می توان توزیع ضخامت دیواره را نیز دقیقا کنترل کرد ، که به نوبه خود با استفاده از ابزارهای CAE، طراحی دقیق مخزن سوخت را تسهیل می کند.”

همچنین باید در نظر داشت، خاصیت جوشکاری PA 6 برای تولید قابل اطمینان مخازن ضروری است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *