از همکاری دو شرکت قدرتمند در حوزه نانومواد، یک جوهر گرافنی ساخته شده است که به احتمال خیلی زیاد می تواند ویروس کووید-19 را از بین ببرد. از این جوهر در تجهیزات محافظت شخصی برای ایمنی افراد و محافظت در مقابل کرونا استفاده خواهد شد.

بسپار پایش پارس: دو شرکت بزرگ و شناخته شده در زمینه نانومواد  جوهر گرافنی در خدمت تولید تجهیزات محافظت شخصی برای مقابله با ویروس کرونا را به مراحل پایانی تولید آزمایشگاهی رسانده اند و در صورت دریافت تاییدیه های لازم به زودی تولید انبوه این تجهیزات قدرتمند و ایمن در برابر کووید-19 را آغاز خواهند کرد.

شرکت ZEN Graphene با شرکت Graphene Composites که در لندن مستقرست، همکاری جدید بین المللی را آغاز کرده است که بر اساس آن و به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و مبارزه با آن، برای تولید جوهر کامپوزیت گرافنی از پتانسیل ویروس کشی نهفته در این مواد استفاده می نماید.

نکته مهم محل استفاده از این جوهر گرافنی است که می تواند، با عملکرد خود بر روی پارچه هایی نظیر پارچه هایی که برای ساخت ماسک های صورت N 95 به کار می رود و یا سایر تجهیزات حفاظتی شخصی(PPE) با آن ساخته می شوند، موجب حفاظت بیشتر افراد معمولی و کادر درمان از گزند ویروس کووید – 19 گردد. پس از پایان عملیات توسعه و آزمایشات کافی، و بعد از اینکه پتانسیل ویروس کشی جوهر گرافن به تایید ادارات ذی صلاح رسید، از این جوهر در پارچه های مورد استفاده در تولید لوازم و تجهیزات محافظت شخصی موسوم به PPE که مخفف کلمات Personal Protect Equipment می باشد، استفاده خواهد شد.

“فرانسیس دوبی_Francis Dubé”، مدیر عامل شرکت ZEN اظهار داشت: “ما خوشحالیم که با گرافن کامپوزیت (GC) همکاری می نماییم و به عنوان یک شرکت پیشرو، در حال ابداع یک فناوری نوآورانه جدید هستیم که توانایی مبارزه با ویروس کشنده COVID-19 را داراست و می تواند در این برهه حساس به ما کمک کند.”

مدیر عامل شرکت زن گرافن می افزاید: ” اکنون زمان بسیار مهمی برای تأمین منابع مؤثر تولید تجهیزات محافظتی شخصی (PPE) برای ایمنی کارگران خط مقدم و کارکنان بیمارستان هاست. ”

وی در مورد استفاده از این جوهر گرافنی در ماسک های صورت نیز اظهار داشت: “ماسک استاندارد N95 در حال حاضر این توانایی را دارد که ویروس کووید-19 را به دام بیاندازد، اما قدرت از بین بردن آنرا ندارد. آزمایشهای ما به زودی نشان خواهد داد که آیا جوهر گرافنی از نظر ویروکشی نیز تاثیر لازم را دارد و قادرست تا کووید-19 { و سایر ویروس ها } را از بین ببرد. این امر از آنجا حائز اهمیت است که می تواند در فرآیند ایمنی افراد تفاوت قابل توجهی ایجاد نماید. ما بسیار تحت تاثیر فعالیت های گروه گرافن کامپوزیت قرار گرفته ایم و مشتاق به ادامه همکاری با این شرکت هستیم.”

“سندی چن – Sandy Chen” مدیر عامل شرکت GC یا گرافن کامپوزیت اظهار داشت: ” ترکیب تخصص عمیق ما و شرکت ZEN درباره نانو مواد، به همراه رویکردی مشترک؛ ما را قادر ساخته است تا در طی چند هفته به میزان یک سال، کار توسعه و تحقیق و مشترک انجام دهید. وی سپس در مورد اهمیت زمان در این پروژه می گوید: ” توسعه سریع و به کارگیری گسترده جوهر ویروس کش / میکروبکش ما، سبب کاهش شدید و چشمگیر میزان عفونت می گردد و به این وسیله جان بسیاری از انسانها را نجات خواهد داد.”

تحت عنوان این همکاری، شرکت زن گرافن در آزمایشگاه خصوصی خودش در ایالت آنتاریو واقع در  کانادا، جوهر گرافنی عامل‌دار شده با نانوذرات نقره را به دست می آورد که قبلا از آن برای بین بردن سایر ویروس های شناخته شده کرونا استفاده شده است و خواص آنتی ویروس آن، برای سایر ویروس های خانواده کرونا به اثبات رسیده است. (در واقع تا به حال خواص از بین برندگی ویروس این جوهر تنها برای ویروس کووید-19 از خانواده ویروس های کرونا، به صورت علمی و آزمایشگاهی به اثبات نرسیده است که همانطور که پیشتر گفته شد در حال طی این روندست.}  پس از تکمیل آزمایش‌ها، جوهر گرافنی ZEN/GC در پارچه قرار تعبیه می شود تا در ماسک‌ها و فیلترهای طراحی‌شده توسط شرکت گرافن کامپوزیت استفاده شود.

آزمایش اثربخشی جوهر گرافن اکسید-نقره برای از بین بردن ویروس کووید-19 (SARS-CoV-2) قرارست در آزمایشگاه ایمنی زیستی سطح 3 ImPaKT دانشگاه وسترن انتاریو صورت گیرد.  افزون بر این، جوهر گرافنی جهت از بین بردن ویروس آنفولانزای فصلی (A  و B ) نیز بناست در آزمایشگاه ایمنی زیستی سطح 2 در دو کشور انگلستان و ایالات‌متحده آزمایش گردد.

Statnano

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *