در فوریه 2020، کمیسیون اروپا آیین‌نامه‌ای را منتشر کرد که طبق آن همه تولیدکنندگان رنگ سفید حاوی دی‌اکسید‌تیتانیوم (TiO2) باید از اول اکتبر 2021 محصولات خود را با برچسب هشداردهنده روی آن ارائه دهند.

به گزارش بسپار پایش پارس، قرار گرفتن در معرض محصولات حاوی دی‌اکسید‌تیتانیوم در هنگام تولید و استفاده از آن می‌تواند مضر باشد، بنابراین باید بر روی این محصولات عنوان شود که ممکن است باعث سرطان شوند. اتحادیه اروپا آیین‌نامه اجباری شدن استفاده از برچسب سرطان‌زا روی رنگ‌های حاوی دی‌اکسید‌تیتانیوم را علی رغم مخالفت تولیدکنندگان صادر کرده است. حال یک شرکت فعال در صنعت سبز، جایگزینی جدید برای دی‌اکسید‌تیتانیوم جهت استفاده در تولید رنگ سفید ارایه کرده است.

دی‌اکسید‌تیتانیوم، رنگدانه سفید در میان رنگ‌هاست و به پوشش‌دهی بهتر رنگ نیز کمک می‌کند. تجارت سالانه دی‌اکسید‌تیتانیوم تقریبا به 11.3 میلیارد یورو می‎رسد که 6.5 میلیارد یورو آن مختص پوشش‌هاست. در حال حاضر هیچ جایگزینی برای دی‌اکسید‌تیتانیوم در رنگ‌های سفید وجود ندارد و صنعت رنگ طی سه سال گذشته (در چندین نامه خطاب به کمیسیون اروپا) با این آیین‌نامه مخالفت کرده است.

شرکت RAW Paints فرمولاسیون جدیدی برای رنگدانه سفید برای جایگزینی با دی‌اکسید‌تیتانیوم برای استفاده در سطوح داخلی و خارجی ارائه داده است. این شرکت همچنین درخواستی مبنی بر ثبت اختراع برای ارائه راه‌حل جدیدی برای نقاشی روی سطوح با رطوبت بالای 10 درصد را مطرح کرد ( که استاندارد فعلی آن حداکثر 4 درصد می‌باشد).

عکس زیر، نتیجه مقایسه رنگ جدید با سایر رنگ‌های سفید حاوی دی‌اکسید‌تیتانیوم (پوشش یک لایه) را نشان می‌دهد. این ابداع، امکان پیشرفت در مسیر پایداری و همچنین کمک به کاهش انتشار CO2 را برای صنعت رنگ فراهم می‌سازد که جملگی در راستای تحقق اهداف اقتصاد چرخشی است.
 

این اولین باری نیست که شرکت RAW Paints در مسیر پایداری و توسعه اقتصاد به صورت پایدار گام برمی‌دارد، این گروه کار خود را پیش از این در سال 2016 با اثبات عدم نیاز به آب در فرآیند تولید رنگ با معرفی پودر رنگ درجه یک با چسبندگی و مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش، آغاز کرد.

شرکت RAW Paints برای تولید این محصول، برنده جایزه climate prize of the Accenture Innovation Awards در سال 2018 شد. در محصول جدید، مصرف‌کننده نهایی قبل از اجرای رنگ‌آمیزی، پودر رنگ را به سادگی با آب شهری مخلوط کرده و به یک رنگ دوجزئی باکیفیت دست می‌یابد.

RAW Paints با تولید رنگی با ویژگی‌های زیر استاندارد جدیدی را برای زمان خود و نسل‌های آینده تعریف کرد:

  •  عاری از VOCs
  •  عاری از سموم و مواد آسیب‌زا
  •  عاری از دی‌اکسید‌تیتانیوم
  •  بدون نیاز به آب در مراحل تولید و حمل و نقل
  •  کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری به دلیل چسبندگی عالی و مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش

این رنگ‌های پودری سفید جدید، پیش از مصرف به آب اضافه می‌شوند و چسبندگی مورد نیاز برای اجرا روی سطوح دارای رطوبت 10 درصد را تامین می‌کنند. این رنگ‌ها قابل اجرا بر سطوح داخلی با رطوبت بالا مانند حمام و زیرزمین و سطوح خارجی مانند دیوارهای معمولی، سقف و نما هستند و در برابر شرایط سخت جوی مقاومت دارند.

این مطلب از وبسایت ویکی شیمی گرفته شده است.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *