یک شرکت دانش بنیان فعال در زمینه نانو، زخم پوش‌های نانویی تولید می‌کند، که ساختار نانوالیافی آن خواص ویژه‌ای برای درمان بهتر زخم‌ها فراهم می‌کند.

شرکت نانو زیست پلیمر پارس با استفاده از نانوالیاف پانسمان زخم‌های مزمن (مانند سوختگی و دیابت) تولید می‌کند. زخم پوش‌های جدید این شرکت که به پانوتک موسومند، بر پایه نانوالیاف سلولز باکتریایی، محصولی مناسب برای بهبود و درمان زخم‌های حاد و مزمن هستند. پانسمان زخم‌های مزمن سوختگی و دیابت به کمک نانوالیاف ها کمک می کند، تا این زخم ها که مستعد عفونت های بسیار خطرناک هستند، ضمن ایمنی بیشتر تحت کنترل مداوم بیمار و پزشکان قرار داشته باشند و مزایای بسیار دیگری دارد که به آنها در ادامه پرداخته ایم.

ویژگی بسیار جالب این محصول آنست که ساختار و بافتار آن به پوست انسان بسیار شبیه است و  فرآیند ترمیم زخم را شبیه پوست به انجام می رساند. این موضوع سبب می شود تا این زخم های حاد در مدت زمانی کمتری بهبود پیدا کنند، که خطر عفونت را که در این قبیل زخم ها بسیار بالا و مخاطره آمیزست، کاهش می دهد.

یکی دیگر از خصایص این محصول، آنست که کاملا زیست تخریب پذیر بوده و برای همین جزو محصولات سبز به شمار می رود که مشکلی برای طبیعت ایجاد نمی کند. از سوی دیگر این پانسمان ساخته شده با نانوالیاف های پلیمری، جاذب آب خوبی هستند و میزان بالایی آب و رطوبت را جذب می کنند. همین موضوع کمک می کند که موقع جدا کردن پانسمان از زخم، آنها به همدیگر نچسبند و به راحتی جدا شوند و به این ترتیب بیماری نه دردی حس می کند و نه دوباره ممکنست که جراحتش سر باز کند.

از هوشمندی هایی که در طراحی پانوتک به عنوان یک پانسمان زخم به کار بسته شده است، شفاف بودن آنست. به علت شفافیت بالای ساختار این پانسمان، اولا شخص می تواند در تمام مدت روند بهبودی زخم خود را مشاهده کند، و ثانیا اگر زخم به سمت تبدیل شدن به یک آسیب عفونی رفت، فرد از آن مطلع شده و اقدام به موقع انجام رساند.

این زخم پوش محصولی بسیار منعطف است، و از همین رو بر روی پوست قرار گرفته و روی زخم حرکت نمی کند. با توجه به ساختار نانویی این زخم پوش اجازه مورد میکرو ارگانیسم ها را به سطح زخم نمی دهد، و به این شکل تا حد ممکن از ابتلای زخم به عفونت جلوگیری می کند.

این طرح یکی از برگزیدگان چالش ملی پای دیابتی در برنامه ichallenge  بود که توانست سرمایه گذای شرکت مذکور را جذب نماید. با توجه به تجربه ۶ ساله کار بر روی تولید و سنتز نانو سلولز باکتریایی، اعضای این شرکت پتانسیل و توانایی بسیار بالایی برای تولید محصولات مختلف نانو کامپوزیت سلولز باکتریایی برای کاربردهای گوناگون دارند.

از ویژگی های ممتاز این محصول فناورانه ممتاز می توان به

  • شفاف بودن و مدیریت بهتر درمان
  • جلوگیری از ورود میکروارگانیسم‌ها
  • ورود اکسیژن مورد نیاز به سطح زخم
  • افزایش سرعت درمان زخم
  • کاهش هزینه‌های درمان و هزینه کمتر محصول
  • کاهش درد بیمار با استفاده از درمان مرطوب
  • جذب خون بالای پانسمان

اشاره کرد.

تمام تست‌های کارایی و حیوانی این محصول انجام شده‌اند و حتا مجوز نانومقیاس آن نیز کسب شده است. پس از سپری کردن روال مجوز سازمان غذا و دارو، این محصول وارد بازار می‌شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *