پرندگان و بسیاری از حیوانات دیگر قادر به درک میدان مغناطیسی زمین هستند و از آن در جهت‌یابی در سراسر جهان، استفاده می‌کند. دانشمندان آزمایشگاه تحقیقاتی(HZDR) شهر درسدن، آلمان، موفق به ایجاد یک پوست الکترونیکی شده‌اند که این پوست الکترونیکی انسان‌ها را نیز همانند پرندگان و بسیاری از حیوانات دیگر قادر به درک میدان مغناطیسی زمین می‌کند.

این فناوری جدید ممکن است به افراد نابینا کمک کند تا بتوانند به راحتی راه بروند و همچنین برای افراد دارای سرگیجه و در مسائل جهت‌یابی نیز مفید است. علاوه بر این از فناوری مذکور می‌توان به عنوان یک روش بصری برای ارتباط با رایانه‌ها، محیط‌های مجازی و واقعیت افزوده و کنترل تجهیزات رباتیک استفاده نمود.

استفاده از فویل پلیمری

پوست الکترونیکی شامل یک فویل پلیمری با حسگرهای مغناطیسی حساس است این حسگرها قادر به شناسایی میدان مغناطیسی زمین هستند. پوست الکترونیکی بسیار انعطاف پذیر است و بنابراین می توان آن را به دست یا سایر قسمت‌های بدن متصل کرد.

هر یک از دو قطب میدان مغناطیس زمین را قطب مغناطیسی می‌نامند. قطب شمال میدان مغناطیسی در آمریکای شمالی و قطب جنوب آن در منطقه قطب جنوب واقع شده‌اند. قطب‌های مغناطیسی به‌طور ثابت در یک نقطه قرار ندارند و به تدریج تغییر مکان می‌دهند.

محل قطب مغناطیسی شمال در سال ۱۹۹۷ در نزدیکی جزیره “الف رینگنس”(Ellef Ringnes) واقع در کانادا به مختصات ۱۰۴ درجه باختری و ۷۹ درجه شمالی قرار داشته‌است و موقعیت قطب جنوب آن در سال ۱۹۹۵، در طول جغرافیایی ۱۰۸ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۷۹ درجه جنوبی، در “جنوبگان”(Antarctica ) قرار داشته‌ است. بزرگی میدان مغناطیسی در سطح زمین بین ۲۵ تا ۶۵ میکرو تسلا است.

گام‌های بعدی مطالعه پژوهشگران ادغام قابلیت این حسگر با فناوری‌های دیگر برای استفاده عملی از سنسور جدید است.

به لطف این فناوری به زودی افراد نابینا می‌توانند با آرامش و مستقل پیاده روی کنند.

منبع: ایسنا

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *