برای جلوگیری از توقف تولید پلی‌اتیلن ترفتالات PET در پتروشیمی تندگویان، این پتروشیمی نیازمند واردات اسید ترفتالیک با همکاری هلدینگ خلیج فارس است؛ در غیر این صورت، شاهد افزایش قیمت بسیاری از محصولات پرمصرف نیازمند بسته خواهیم بود. جلوگیری از توقف تولید پلی اتیلن ترفتالات PET در دوره تعمیرات اساسی پتروشیمی تندگویان که به زودی فرا خواهد رسید، با واردات اسید ترفتالیک حاصل خواهد شد و این پتروشیمی برای تامین ارز مورد نیاز برای واردات آن، به همکاری هلدینگ خلیج فارس نیاز دارد. 

اهمیت  PET در کشور

پلی اتیلن ترفتالات PET ، محصول مهم و استراتژیکی است که خوراک بسیاری از واحدهای صنایع پایین دست پتروشیمی است. این محصول خوراک بسیاری از واحدهای صنایع پایین دستی همچون صنایع نساجی و بسته بندی می باشد. طیف وسیعی از محصولات مانند ظروف بطری، نخ پلی استر، پارچه، فرش و موکت از PET تولید می شود. اهمیت PET در قیمت گذاری بسیاری از محصولات به حدی است که در ابتدای امسال با توجه به مسائل قیمت گذاری محصولات پتروشیمی در بورس کالا (قیمت گذاری محصولات با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان) و ایجاد اختلاف قیمت بالا بین قیمت بورس و قیمت بازار آزاد عملا شاهد افزایش قیمت بسیاری از محصولات پر مصرف و اساسی مردم همچون آب معدنی، لبنیات و بسیاری از محصولاتی که نیاز به بسته دارند بودیم. از این رو نیاز است نگاه ویژه ای به این محصول وجود داشته باشد. تنها تولید کننده PET در کشور پتروشیمی تندگویان می باشد. این پتروشیمی با تولید حدود ۱ میلیون تن در سال خوراک بسیاری از واحدهای نساجی و بسته بندی کشور را تامین می نماید. با توجه به اهمیت و مصرف بالای این محصول در کشور، صادرات PET توسط پتروشیمی تندگویان ممنوع است و تمام محصول تولیدی پتروشیمی تندگویان به داخل کشور و از طریق بورس کالا به فروش می رود.

توقف موقت تولید PET با آغاز اجرای تعمیرات اساسی پتروشیمی تندگویان

هر واحد پتروشیمی متناسب با نوع خوراک و میزان ظرفیت تولید محصولات نیاز به تعمیرات اساسی در واحدهای فنی خود دارد. در زمان اجرای تعمیرات اساسی، ظرفیت تولیت واحد پتروشیمی محدود و یا به صفر می رسد. از این رو بیشتر واحدهای پتروشیمی برای کنترل بازار و عدم کمبود محصول در بازار، مدتی قبل از تعمیرات اساسی اقدام به افزایش تولید و ذخیره محصول می کنند. از آنجایی که ظرفیت پتروشیمی تندگویان کمتر از تقاضای داخل کشور می باشد، تدابیر لازم جهت ذخیره PET امکان پذیر نیست و با نزدیک شدن به تعمیرات اساسی این پتروشیمی تقاضای و قیمت معامله این محصول در بورس کالا افزایش می یابد. این افزایش قیمت PET، گرانی بسیاری از محصولات پر مصرف همچون آب معدنی، لبنیات و بسیاری از محصولاتی که نیاز به بسته دارند را به دنبال خواهد داشت.

راه حل چیست؟

تعمیرات اساسی پتروشیمی تندگویان در بخش های مختلف این پتروشیمی صورت می پذیرد و می توان با واردات یکی از مواد اولیه این پتروشیمی به نام اسید ترفتالیک، جلوی توقف تولید PET در پتروشیمی تندگویان را در زمان تعمیرات اساسی گرفت. مطمئنا تولید مستمر پتروشیمی تندگویان سبب کاهش التهاب بازار PET می شود و جلوی افزایش قیمت این محصول را می گیرد. نقش مهم هلدینگ خلیج فارس در رفع مشکل پتروشیمی تندگویان واردات اسید ترفتالیک برای تولید PET نیاز به تامین ارز است و از آنجایی که پتروشیمی تندگویان به دلیل تقاضای شدید PET در کشور اجازه صادرات ندارد، برای تامین ارز مورد نیاز برای واردات اسید ترفتالیک دچار مشکل شده است. از آنجایی که سهام مالکیت حداکثری پتروشیمی تندگویان متعلق به هلدینگ خلیج فارس است و تمامی مجوزهای لازم برای واردات پتروشیمی تندگویان با تصمیم این هلدینگ صورت می گیرد، نیاز است هلدینگ خلیج فارس برای تامین ارز مورد نیاز جهت واردات اسید ترفتالیک پتروشیمی تندگویان اهتمام نماید و ارز مورد نیاز تامین گردد. اهمیت سرعت عمل این هلدینگ وقتی افزایش می یابد که بدانیم فرصت زیادی تا تعمیرات اساسی پتروشیمی تندگویان نمانده است و اگر این اقدام صورت نگیرد، شاهد نوسانات بازار PET و افزایش قیمت بسیاری از محصولات پر مصرف خواهیم بود.
  منبع: فارس 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *