دو شرکت تویوتا و غول شیمیایی جهان BASF با همکاری هم توانستند، وزن صندلی تویوتا سری Sienna 2021 را به همراه هزینه تولید آن کاهش دهند که موفقیت بسیار مهمی است.

به نقل از سایت جهانی پلیمرمدیا، واحد تحقیقات و توسعه  Toyota Motor  آمریکای شمالی و BASF، موفقیت جدیدی در خصوص کاهش وزن برای سری جدید تویوتا Sienna 2021 به دست آورد.

این وسیله نقلیه که قرار است در اواخر سال جاری میلادی به بازار عرضه شود، به تازگی برنده جایزه معتبر Altair Enlighten برای دستاوردهای مربوط به صرفه جویی در وزن خودرو برای کاهش جرم صندلی های ردیف سوم است. در مدل قبلی، صندلی ردیف سوم از 15 اجزای مختلف فولادی تشکیل شده بود  و همین موضوع، آن را بسیار سنگین می کرد. تویوتا قصد داشت که صندلی سوم sienna 2021 در حالیکه عملکرد و کارایی بسیار بالایی دارد، سبک تر نماید. همچنین تویوتا می خواست، ضمن حفظ کارایی و کاهش وزن این ردیف از صندلی ها، تولید آنها مقرون به صرفه باشد به نحوی که از نظر قیمت نیز به گونه ای باشند که در بازار رقابت باقی بمانند. از همین رو، شرکت تویوتا  به منظور رسیدن به هدف “سبک سازی” ، به BASF روی آورد و از این غول جهانی تولید پلیمرها و مواد شیمیایی کمک گرفت.

تاد مک از دفتر برنامه ریزی فنی استراتژیک تویوتا در مرکز تحقیق و توسعه تویوتا در سالین میشیگان می گوید: “وزن سبک تر همیشه نباید گران تر باشد.” وی گفت: “ما توانستیم هزینه معقول خود را برآورد کنیم و در مقایسه با نسل قبلی موفق شدیم که علاوه بر کاهش وزن، 15٪  نیز از قیمت کاسته و  پس انداز نماییم. در نتیجه صندلی نسبت به مدل قبلی 30 درصد سبک تر و 15 درصد هم ارزانتر شد. ما برای نیل به این مهم، همکاری های خیلی خوبی داشتیم که به ما در رسیدن به این اهداف کمک کردند که مهمترین آنها، همکاری با شرکت نامدار BASF بود.

به طور رایج در گذشته، اجزاء رزین برای صندلی ها نیاز به تقویت کننده های فلزی داشتند که می توانست هزینه بیشتری را به فرآیند تحمیل نماید. تویوتا همچنین یک بخش قالب گیری تزریقی می خواست که این بخش به نوعی (shoot and ship) باشد – به این معنی که در یک قطعه، بدون پردازش پیچیده و پر هزینه ساخته شده باشد. این جا، جایی است که از تجربه و تخصص BASF در زمینه مواد و طراحی کمک گرفته شد.

BASF از پلی آمید 35% الیاف شیشه منحصر به فرد خود و پلی آمید اصلاح ضربه شده PA6 گرید Ultramid® B3ZG7 CR با علامت اختصاری (CAE) استفاده کرد که امکان یک شبیه سازی دقیق را طی مراحل چندگانه تلاش برای توسعه ارائه می دهد.

مت پارکینسون ، مدیر برنامه های توسعه مهندسی و فناوری های کامپوزیت و مواد کاربردی BASF گفت: “طراحی صندلی سوم همان چیزی است که من آن را به عنوان یک فناوری توانمند طبقه بندی می کنم.”

وی افزود: “این طراحی اولین نوع در نوع خودش است. یکی از این چالش ها اطمینان از افزایش طول و کیفیت ضربه پذیری برای تصادفات بود. در عین حال، ما روی استحکام و سختی نیز متمرکز شده ایم زیرا صندلی به عنوان کف بار نیز عمل می کند. ”

ماک گفت: “BASF به ما کمک کرد تا برای این شکاف چالشی پلی بزنیم و به هدفمان برسیم.”

خودروسازان بزرگ دنیا، هم اکنون چیزی حدود 25 درصد از قطعات خودروهای خود را با استفاده از انواع پلیمرها تولید می کنند که حدودا سی درصد وزن ماشین را در بر می گیرد. همچنین ما به شکل روزافزونی شاهد افزایش استفاده از پلیمرها و قطعات پلاستیکی و جایگزینی آنها با قطعات فلزی در صنعت خودروسازی هستیم، چرا که خودروهای سبک تر باعث می شوند تا سوخت کمتری مصرف شود، و همین مساله باعث می گردد تا گازهای گلخانه ای کمتری تولید شده و وارد جو شوند. در واقع خودروسازان، کاهش وزن تولیدات خود جهت حفاظت از محیط زیست و نیز استفاده کمتر از مواد به عنوان یک رسالت دنبال می کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *